ATC CODE: A12AX

sp.zn. sukls63344/2013

Příbalový leták - Příbalová informace – Vp

Čtěte pozorně příbalovou informaci!

BIOMIN H perorální prášek

(Calcii carbonas ex testae ovi)

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce : BIOMIN, a.s., Cífer, Slovenská republika

Indikační skupina

Minerální suplement, orální elektrolyt, vápníkový přípravek

Charakteristika

Biopreparát s vysokým obsahem biologicky dostupného vápníku;
1 sáček (3 g prášku) obsahuje calcii carbonas ex testae ovi 3 g (odp. calcium 1110 mg magnesium 15 mg, phosphorus 1,8 mg a microelementa q.s.).
Přípravek je vyráběn bez jakýchkoliv přísad a nemá negativní vliv na fyziologické a biologické procesy v lidském organismu.
Je vhodný i pro diabetiky.

Indikace

Přípravek je určen pro nemocné se ztrátami minerální složky kostí způsobené nedostatkem vápníku. Pro léčbu prořídnutí kostí (osteoporóz), pro léčbu měknutí kostí (osteomalacie), k okamžitému použití obzvlášť u chronických stavů, u Sudeckova
syndromu, při některých poruchách metabolismu vápníku, při úrazech a při rekonvalescenci. Za hlavní indikaci pro podávání u dětí se považuje nedostatečný přívod vápníku potravou, tedy pro zabezpečení růstu kostí a zubů. Užití přípravku u těhotných
žen se považuje za užitečné pro vyšší potřebu vápníku během těhotenství a kojení.

Kontraindikace

Zácpa, odvodnění organizmu, krvácení v trávicím traktu, obstrukce v trávicím traktu, zvýšená hladina vápníku v krvi (hyperkalcémie), žaludeční vředy, tvorba ledvinových a močových kamenů (nefrolitiáza, urolitiáza), nadměrné ukládání vápníku do tkání, například do ledvin (nefrokalcinóza), snížení žaludeční motility, stavy těžké ledvinové nedostatečnosti, zvýšená funkce příštítných tělísek.

Nežádoucí účinky

Při snížení obsahu žaludeční kyseliny je možnost výskytu zažívacích obtíží. Při obstipaci (zácpě) se potíže můžou zvýraznit.

Interakce

Při užívání jakýchkoliv jiných léčiv je nutné se poradit s lékařem. Většina těchto léčiv je uvedena níže. 
Při současném užívání fluoridových přípravků je potřebné dávkování upravit tak, aby mezi přípravky byl časový odstup (nejméně 2 hodiny). Jinak by mohlo dojít k tvorbě nerozpustného fluoridu vápenatého.
Vápník s přípravky pro jiné indikace snižuje účinek těchto léčiv: antikoagulancia, fenylbutazon, fenytoin, chlorpromazin, kalcitonin, kortikosteroidy, kyselina fytová, nalidixová kyselina, nikardipin, nimodipin, oxyfenbutazon, paraaminosalicylová kyselina,
penicilinová antibiotika, pentobarbital, přípravky s obsahem železa, tetracyklinová antibiotika (nejméně doxycyklin) a vitamin A.
Ke zvýšení účinku dochází u chinidinu, kardiotonik (digitalisové srdeční glykosidy: digitalin, digitoxin, digoxin), meperidinu, pseudoefedrinu, salicylátů a vitaminu D.
Vstřebávání vápníku snižují alkohol, jídlo (nutná přestávka je 1 až 2 hodiny po užití přípravku), marihuana a kouření. Káva a přípravky s obsahem kofeinu zvyšují vylučování vápníku. Vápník zpomaluje vstřebávání tuků a v tucích rozpustných vitaminů.

Dávkování a způsob použití

Podává se podle doporučení lékaře, 1krát denně se obsah 1 sáčku podá rozmíchaný ve 100 ml tekutiny (ovocné šťávy, pitné vody, mléka, kakaa, minerální vody).
Podávat se má na lačno kvůli maximálnímu vstřebávání volného vápníku. Není určena maximální dávka pro celou léčbu. Při podávání přípravku po delší dobu, která je určena spotřebou asi 60 sáčků, je potřebné navštívit lékaře, který rovněž určí četnost potřebných kontrol. Při dlouhodobém podávání se pravidelně sleduje vylučování vápníku močí. Pro podávání a dávkování přípravku u dětí a mládeže platí, že má být předepsán lékařem.
Doporučené dávkování u dětí:
2 - 3 roky 250 mg
3 – 6 let 500 mg (½ sáčku přípravku)
7 – 10 let 500 mg – 1000 mg
Podávání u dětí (méně než 10 roků věku) musí být zásadně vždy ordinováno lékařem, který rozhodne o velikosti dávky a způsobu podávání.
U těhotných a kojících, vzhledem k délce těhotenství je nutné užívat přípravek pouze pod dohledem lékaře, který v případě výskytu nežádoucích účinků dávkování přípravku upraví a rovněž určí četnost potřebných kontrol.

Upozornění

Při výskytu zažívacích obtíží se musí upravit stravovací zvyklosti, podává se citrónová nebo pomerančová šťáva, případně se podle pokynů lékaře upraví dávkování přípravku.
Při dlouhodobé léčbě ordinované lékařem se pravidelně sleduje vylučování vápníku močí a při nedostatečnosti ledvin i hladina vápníku v krvi. O délce léčby a těchto kontrolách a jejich četnosti rozhoduje lékař.
Přípravek potencuje účinky kardiotonik a tedy může dojít i k jejich předávkování. U antibiotik tetracyklinové řady a u tuků dochází ke zpomalení vstřebávání.
Předávkování v souvislosti s náhodným nechtěným požitím přípravku dítětem se vždy sdělí lékaři.

Další informace

Uchovávání:
Uchovávejte při teplotě do 25˚C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Varování:
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí!
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny!

Balení:
V krabičce je 30, 60, 64 nebo 90 sáčků s obsahem 3 g prášku.

Datum poslední revize: 14.8.2013

Držitel rozhodnutí o registraci:
BIOMIN, a.s.

Ke stažení:
Biomin H

Datum poslední kontroly a aktualizace informací na této stránce: 28.3.2016