ATC CODE: A12AA04

Příloha č.1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.sukls8343/2008

PŘÍBALOVÝ LETÁK - PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Informace pro použití, čtěte pozorně!

Calcium 500 mg Pharmavit šumivé tablety

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI A VÝROBCE:
WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika

SLOŽENÍ:
Léčivá látka:
Calcii carbonas 1250 mg (t.j. 500 mg vápníku) v 1 šumivé tabletě
Pomocné látky:
Riboflavin-fosfát sodná sůl, kyselina citronová, hydrogenuhličitan sodný, makrogol, sodná sůl sacharinu, citronové aroma

Indikační skupina

Soli a ionty pro perorální podání

Charakteristika

Šumivé tablety citronové příchuti s obsahem vápníku, který je nutný pro správnou funkci svalů a nervů, pro růst kostí a zubů. Denní potřeba vápníku se pohybuje mezi 500 až 2000 mg a zvyšuje se v těhotenství, v době kojení a během růstu.

Indikace

Přípravek se používá ke krytí zvýšené potřeby vápníku v období růstu, v těhotenství a během kojení. Na doporučení lékaře se používá jako součást léčby u řídnutí kostí (osteoporózy), měknutí kostí (osteomalácie), u chorobně zvýšené propustnosti kapilár při alergických reakcích, jako podpůrná léčba spasmofilie a tetanie ( zvýšená nervová dráždivost se sklonem ke svalovým křečím ) a podporuje také hojení zlomenin.
Přípravek mohou užívat dospělí včetně těhotných a kojících žen, děti od 5 let i mladiství. Pří- pravek neobsahuje cukr, je vhodný i pro diabetiky.

Kontraindikace

Přípravek nesmí užívat nemocní přecitlivělí na látky obsažené v přípravku nebo nemocní s těžkou poruchou funkce ledvin a ledvinovými kameny, nemocní se zvýšenou hladinou vápníku v krvi ( např. při onemocnění příštítných tělísek ) a při hypervitaminóze D. Nemocní, kteří užívají digoxin, mohou vápník užívat jen se souhlasem ošetřujícího lékaře a pod jeho kontrolou.

Nežádoucí účinky

Přípravek Calcium 500 mg Pharmavit je obvykle dobře snášen, ale může se vyskytnout zácpa, nechutenství nebo tlak v nadbřišku.
Při případném výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.
Přecitlivělost na přípravek se může projevit náhle vzniklým otokem obličeje s poruchami dýchání, vyrážkou a svěděním kůže. V tomto případě ihned přerušte užívání přípravku a vyhledejte lékaře!

Interakce

Účinky přípravku Calcium 500 mg Pharmavit a jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat.
Vápník může zesilovat účinek a zhoršovat snášenlivost kardiotonik (např. digoxinu) , snižovat účinek některých antibiotik (tetracyklinů a kanamycinu) a vitaminů rozpustných v tucích (vitamin A a D), protože snižuje jejich vstřebávání. Vstřebávání vápníku zhoršuje kyselina fytová a šťavelová, soli hořčíku, draslíku a sodíku. Při současném užívání přípravků s vitaminem D vzniká riziko hyperkalcémie (nadměrné množství vápníku v krvi).

Dávkování a způsob užití

Pokud lékař neurčí jinak, užívají dospělí 1-2 tablety denně. Dětem od 5 let a mladistvým do 18 let podávejte 1krát denně 1 tabletu. Tablety se nechají rozpustit ve sklenici vody (asi 200 ml) a roztok se vypije nejlépe při jídle nebo ihned po něm.
Přípravek se může užívat ke krytí zvýšené potřeby vápníku po dobu 2 měsíců bez kontroly lékaře. Pokud užíváte přípravek na doporučení lékaře, určí dávkování i délku léčby lékař.

Upozornění

O vhodnosti současného užívání přípravku Calcium 500 mg Pharmavit s jinými léky se poraďte s lékařem.
Při dlouhodobém užívání jsou nutné laboratorní kontroly vylučování vápníku močí. Bez porady s lékařem neužívejte současně žádné přípravky obsahující vápník nebo vitamin D.
Při předávkování nebo náhodném požití většího množství tablet dítětem vyhledejte lékaře.

Uchování

Uchovávejte při teplotě do 25 C v dobře uzavřené tubě, aby byl přípravek chráněn před vzdušnou vlhkostí.

10 Další informace

VAROVÁNÍ:
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu. Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

BALENÍ:
20 šumivých tablet

DATUM POSLEDNÍ REVIZE:
25.7.2012

Držitel rozhodnutí o registraci:
WALMARK, a.s.

Ke stažení:
Calcium 500 mg Pharmavit

Datum poslední kontroly a aktualizace informací na této stránce: 29.3.2016