pribalove-letaky.czInformace o přípravcích pohromadě ...

Guajacuran tablety - příbalový leták

Příbalový leták - Příbalová informace – VP

Informace pro použití, čtěte pozorně!

GUAJACURAN obalené tablety

(Guaifenesinum)

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

1Složení

Účinná látka: Guaifenesinum 200 mg v 1 tabletě
Pomocné látky: Laktóza, kukuřičný škrob, sacharóza, mastek, sodná sůl karboxymethylškrobu, želatina, tristearan hlinitý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, glycerol, oxid titaničitý, sodná sůl karmelosy, smaragdová zeleň, bílý a karnaubský vosk, arabská klovatina

2Indikační skupina

Anxiolytikum, centrální myorelaxans

3Charakteristika

Guajacuran snižuje duševní a emoční napětí s pocitem úzkosti, má slabé zklidňující účinky a usnadňuje vykašlávání. Ve vyšších dávkách tlumí křeče a napětí kosterního svalstva.

4Indikace

Guajacuran se používá při duševním napětí, úzkosti, trémě, nervozitě před menstruací, bolestech hlavy podmíněných duševním napětím a zvýšeným napětím šíjových svalů.
Přípravek se používá u dětí starších 6 let a u dospělých.

5Kontraindikace

Guajacuran se nepoužívá při přecitlivělosti na guaifenesin nebo na některou pomocnou látku, při myasthenia gravis a myastenickém syndromu.
Přípravek není vhodné užívat v těhotenství a při kojení. Přípravek není vhodný pro děti mladší než 6 let. Dětem starším 6 let se podává Guajacuran pouze na doporučení lékaře.

6Nežádoucí účinky

Guajacuran je v doporučených dávkách dobře snášen, během léčby se mohou vzácně vyskytnout nežádoucí účinky jako nevolnost, zvracení, ospalost, lehká svalová slabost a únava, ojediněle lehké kožní projevy či přechodné změny v krevním obraze.
Při případném výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání a podávání přípravku dětem poraďte s lékařem.

7Interakce

Účinky Guajacuranu a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat. Jde především o léky proti nachlazení a bolestem s obsahem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, léky s tlumivým účinkem na centrální nervový systém včetně alkoholu a jiná léčiva, která rovněž uvolňují napětí kosterního svalstva. Účinek
Guajacuranu je zvyšován léky s obsahem lithia a magnézia. Užíváte-li jiné léky, a to na lékařský předpis nebo i bez něj, poraďte se o vhodnosti současného užívání
Guajacuranu s lékařem a bez porady s ním Guajacuran neužívejte. Při předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že užíváte Guajacuran.

8Dávkování a způsob použití

Pokud lékař nedoporučí jinak, dospělí užívají 3x denně 1 tabletu, výjimečně 2 - 5x denně 2 tablety s odstupem nejméně 4 hodiny. Maximální denní dávka je 12 tablet
Dětem ve věku 6 - 12 let se podává 1 tableta 1 - 2x denně, dětem ve věku 12 - 15 let 1 tableta 2x denně vždy po konzultaci s lékařem. Ke zklidnění při trémě a stavech úzkosti stačí jednorázově užít 1 tabletu 25 - 30 minut před veřejným vystoupením.

9Upozornění

Jestliže Vaše obtíže neustupují během 3 dnů léčby Guajacuranem nebo dojde ke zhoršení stavu, obraťte se na lékaře. Při dlouhodobém používání Guajacuranu je třeba průběžná kontrola u lékaře. Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje.
Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce ve výškách apod.). Tuto činnost můžete proto vykonávat proto pouze na základě výslovného souhlasu lékaře. Rovněž činnost dětí užívajících Guajacuran může být nepříznivě ovlivněna a měla by být pod zvýšeným dohledem.
Při předávkování nebo náhodném požití více dražé dítětem vyhledejte lékaře.

10Uchovávání

Léčivý přípravek uchovávejte v suchu při teplotě 10-25°C.

11Varování

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dětí.

12Balení

30 obalených tablet

Datum poslední revize
25.6.2009

 

Držitel rozhodnutí o registraci: Zentiva, k.s.

Ke stažení:
Guajacuran tablety

Datum poslední kontroly a aktualizace informací na této stránce: 3.1.2016