Tento lék je na předpis.
Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn.:sukls12021/2007
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
MERCILON
tablety - (desogestrelum, ethinylestradiolum)
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.
|
1 Co je Mercilon a k čemu se používá?
Složení a typ pilulky
Mercilon je kombinovaná perorální antikoncepce („kombinovaná pilulka“). Každá tableta obsahuje malé množství dvou různých ženských hormonů: desogestrelu (gestagenu) a ethinylestradiolu (estrogenu). Vzhledem k malému množství obsažených hormonů je Mercilon považován za nízkodávkový perorální antikoncepční přípravek. Všechny tablety v balení jsou kombinací stejných hormonů ve stejném množství, a proto je považován za monofázický kombinovaný perorální antikoncepční přípravek.
Proč užívat přípravek Mercilon?
Mercilon se používá k zabránění otěhotnění.
Při správném užívání (bez vynechávání tablet) je riziko otěhotnění velmi nízké.
2 Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete užívat přípravek Mercilon
2.1 Kdy nesmíte přípravek Mercilon užívat
Neužívejte přípravek Mercilon, jestliže máte některý z níže uvedených stavů. Pokud se Vás týká kterýkoli z těchto vyjmenovaných stavů, upozorněte na tuto skutečnost před začátkem užívání přípravku Mercilon svého lékaře. Váš lékař Vám může doporučit jiný typ pilulky nebo zcela jinou (nehormonální) metodu antikoncepce.
- Máte nebo jste v minulosti měla krevní sraženinu (trombózu) v cévě na nohou, v plicích (embolii) nebo jiných orgánech.
- Máte nebo jste v minulosti měla srdeční infarkt nebo mrtvici.
- Máte nebo jste v minulosti měla stav, který mohl být první známkou srdečního infarktu (např. angina pectoris nebo bolest na hrudníku) nebo cévní mozkové příhody (např. tranzitorní ischemická ataka nebo drobná reverzibilní cévní mozková příhoda).
- Máte poruchu krevní srážlivosti (například nedostatek proteinu C).
- Máte nebo měla jste v minulosti migrény doprovázené např. zrakovými příznaky, poruchou řeči nebo slabostí nebo necitlivostí některé části těla.
- Máte diabetes mellitus (cukrovku) s postižením cév.
- Máte závažný rizikový faktor nebo několik rizikových faktorů rozvoje trombózy, to může být také důvodem, proč nemůžete užívat přípravek Mercilon (viz také bod 2.2.3 „Pilulka a trombóza“).
- Máte nebo jste v minulosti měla pankreatitidu (zánět slinivky břišní) spojenou s vysokými hladinami tukových částic v krvi.
- Máte žloutenku (zežloutnutí kůže) nebo závažné onemocnění jater.
- Máte nebo jste v minulosti měla nádor, jehož růst může být ovlivněn pohlavními hormony (např. nádor prsů nebo pohlavních orgánů).
- Máte nebo jste v minulosti měla nádor jater.
- Máte vaginální krvácení, jehož příčina nebyla objasněna.
- Máte endometriální hyperplazii (abnormální růst výstelky dělohy).
- Jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná.
- Jste alergická na jakoukoli složku přípravku Mercilon
Projeví-li se kterýkoliv z těchto stavů poprvé během užívání pilulky, ihned užívání přerušte a poraďte se s Vaším lékařem. Mezitím použijte nehormonální metodu antikoncepce. Viz též „Obecná upozornění“ v bodu 2.2.1.
2.2 Kdy musíte dávat zvláštní pozor u přípravku Mercilon
2.2.1 Obecná upozornění
V této příbalové informaci jsou popsány různé situace, kdy musíte užívání pilulky přerušit nebo kdy může dojít ke snížení spolehlivosti pilulky. V takových případech se vyvarujte pohlavního styku nebo použijte další, nehormonální metodu antikoncepce, např. kondom nebo jinou bariérovou metodu. Nepoužívejte metodu kalendářní nebo teplotní; tyto metody nemusí být spolehlivé, protože pilulka ovlivňuje obvyklé změny teploty a cervikálního hlenu, ke kterým dochází v průběhu menstruačního cyklu. |
Stejně jako všechny ostatní antikoncepční pilulky, neposkytuje Mercilon ochranu proti infekci HIV (AIDS), ani proti dalším pohlavně přenosným chorobám.
Mercilon byl předepsán Vám osobně. Nesdílejte ho s někým jiným.
Mercilon není obvykle určen k oddálení menstruačního krvácení. Pokud však ve výjimečných případech potřebujete oddálit menstruační krvácení, obraťte se na svého lékaře.
2.2.2 Co musíte vědět, než zahájíte užívání přípravku Mercilon
Užívání kombinované pilulky při některém z níže uvedených stavů může vyžadovat pečlivý lékařský dohled. Váš lékař Vám podá podrobné vysvětlení. Týká-li se Vás proto některý z následujících bodů, uvědomte o tom svého lékaře dříve, než začnete přípravek Mercilon užívat.
- kouříte;
- máte cukrovku (diabetes mellitus);
- máte nadváhu;
- máte vysoký krevní tlak;
- máte vadu srdeční chlopně nebo určitou poruchu srdečního rytmu;
- máte zánět žil (povrchová flebitida);
- máte křečové žíly;
- kdokoliv z Vašich blízkých příbuzných má nebo měl trombózu, srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu;
- trpíte migrénou;
- trpíte epilepsií;
- Vy nebo Váš blízký příbuzný má nebo měl vysokou hladinu cholesterolu nebo triglyceridů (krevních tuků) v krvi;
- kdokoliv z Vašich blízkých příbuzných má nebo měl karcinom prsu;
- máte onemocnění jater nebo žlučníku;
- máte Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu (chronické zánětlivé onemocnění střev);
- máte systémový lupus erythematodes (SLE chronické onemocnění pojivové tkáně, které může postihnout také kůži celého těla);
- máte hemolyticko-uremický syndrom (HUS, porucha krevní srážlivosti způsobující selhání ledvin);
- máte srpkovitou anémii (vzácné onemocnění krve);
- máte onemocnění, které se poprvé vyskytlo, nebo které se zhoršilo v průběhu těhotenství nebo v průběhu předchozího užívání pohlavních hormonů (například ztrátu sluchu, metabolické onemocnění nazývané porfyrie, kožní onemocnění nazývané herpes gestationis, neurologické onemocnění nazývané Sydenhamova chorea);
- máte nebo jste měla chloasma (žlutohnědé pigmentové skvrny na kůži, zvláště na obličeji); pokud ano, nevystavujte se nadměrně slunečnímu nebo ultrafialovému záření.
Pokud se některý z těchto stavů poprvé objeví, zopakuje nebo zhorší během užívání pilulky, obraťte se
na svého lékaře.
2.2.3 Pilulka a trombóza
Žilní trombóza
Užívání jakékoli kombinované pilulky, včetně přípravku Mercilon, zvyšuje u žen riziko rozvoje žilní trombózy (vytvoření krevní sraženiny v cévách) v porovnání s ženami, které žádnou (antikoncepční) pilulku neužívají.
Riziko rozvoje žilní trombózy je vyšší pokud užíváte přípravek Mercilon v porovnání s jinými kombinovanými pilulkami,, které obsahují gestagen levonorgestrel.
Riziko žilní trombózy u uživatelek kombinovaných pilulek se zvyšuje:
- se zvyšujícím se věkem,
- pokud máte nadváhu,
- pokud měl někdo z Vašich blízkých příbuzných v mladém věku krevní sraženinu (trombózu) v dolní končetině, v plicích nebo jiném orgánu,
- pokud musíte na operaci (chirurgický zákrok), budete delší dobu znehybněna nebo pokud jste prodělala závažný úraz. Je důležité sdělit Vašemu lékaři předem, že užíváte Mercilon, protože Vaši léčbu bude možná třeba přerušit. Váš lékař Vám řekne, kdy začít znovu přípravek Mercilon užívat. Bývá to obvykle přibližně za dva týdny poté, co budete opět stát na nohou.
Arteriální trombóza
Užívání kombinovaných pilulek je spojeno se zvýšením rizika arteriální trombózy (ucpání tepny), například cév v srdci (srdeční infarkt) nebo v mozku (cévní mozková příhoda).
Riziko arteriální trombózy u uživatelek kombinovaných pilulek se zvyšuje:
- pokud kouříte. Důrazně se doporučuje přestat kouřit, pokud užíváte přípravek Mercilon, zejména pokud jste starší 35 let.
- pokud máte zvýšený obsah tuku v krvi (cholesterol nebo triglyceridy),
- pokud máte vysoký krevní tlak,
- pokud trpíte migrénou,
- pokud máte potíže se srdcem (chlopenní vadu, poruchu srdečního rytmu).
Pokud si všimnete známek trombózy, pilulku přestaňte užívat a neprodleně to sdělte svému lékaři (viz
také bod 2.3 „Kdy musíte vyhledat lékaře?“).
2.2.4 Pilulka a rakovina
U žen užívajících pilulky je poněkud častěji diagnostikována rakovina prsu než u žen stejného věku, které pilulky neužívají. Toto mírné zvýšení počtu diagnostikovaných případů rakoviny prsu postupně mizí v průběhu deseti let od ukončení užívání pilulek. Není známo, zda je tento rozdíl způsoben pilulkou. Důvodem může být i skutečnost, že ženy jsou častěji vyšetřovány a karcinom prsu je tak odhalen dříve.
U žen užívajících pilulky byly vzácně zaznamenány benigní (nezhoubné) nádory jater a ještě vzácněji maligní (zhoubné) nádory jater. Tyto nádory mohou způsobovat vnitřní krvácení. Pokud se u Vás vyskytne silná bolest břicha, vyhledejte ihned lékaře.
Rakovina děložního hrdla je způsobena infekcí lidským papilloma virem. Bylo hlášeno, že se vyskytuje častěji u žen užívajících pilulku dlouhodobě. Není známo, zda je tento nález podmíněn užíváním hormonální antikoncepce nebo sexuálním chováním a jinými faktory (například lepším cervikálním skríningem).
2.2.5 Pilulka a užívání jiných léků
Některé léky mohou správnou funkci přípravku Mercilon narušit. Týká se to léků používaných při léčbě epilepsie (např. primidon, fenytoin, barbituráty, karbamazepin, oxkarbamazepin, topiramát, felbamát), tuberkulózy (např. rifampicin) nebo infekce HIV (ritonavir); antibiotik (např. ampicilin, tetracykliny, griseofulvin) užívaných při léčbě některých jiných infekčních onemocnění a rostlinných léčivých přípravků z třezalky tečkované (Hypericum perforatum, užívané zejména k léčbě depresivní nálady). Pilulka může též narušit účinek jiných léků (např. cyklosporin a lamotrigin).
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích nebo rostlinných léčivých přípravcích, které užíváte nebo jste užívala v nedávné době a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Stejně tak upozorněte další lékaře nebo zubního lékaře, kteří Vám budou předepisovat jiný lék (případně lékárníka), že užíváte přípravek Mercilon. Poradí Vám, zda potřebujete další antikoncepční opatření, a pokud ano, na jak dlouhou dobu.
2.2.6 Pilulka a těhotenství
Těhotné ženy a ženy, které se domnívají, že by mohly být těhotné, nesmějí přípravek Mercilon užívat.
Pokud se v průběhu užívání přípravku Mercilon domníváte, že byste mohla být těhotná, poraďte se co nejdříve se svým lékařem.
2.2.7 Pilulka a kojení
Obecně platí, že se užívání přípravku Mercilon v období kojení nedoporučuje. Pokud si přejete užívat pilulku v období kojení, požádejte prosím o radu svého lékaře.
2.2.8 Pilulka a schopnost řídit motorová vozidla
Nebylo pozorováno žádné ovlivnění.
2.2.9 Důležité informace o některých složkách přípravku Mercilon
Pokud Vám Váš lékař sdělil, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, obraťte se na svého lékaře předtím, než začnete Mercilon užívat.
2.3 Kdy musíte vyhledat lékaře?
Pravidelné prohlídky Vyhledejte co nejdříve lékaře, jestliže:
Přerušte užívání tablet a ihned vyhledejte lékaře, pokud si povšimnete možných známek trombózy,
|
3 Jak se Mercilon užívá?
3.1 Kdy a jak užívat tablety?
Jedno balení přípravku Mercilon obsahuje 21 tablet. Každá tableta je označena názvem dne v týdnu, kdy má být užita. Tablety užívejte každý den přibližně ve stejnou dobu a v případě potřeby zapíjejte vodou. Sledujte směr šipek tak dlouho, dokud nebude balení využíváno. Během následujících 7 dnů nebudete užívat žádné tablety. Během těchto 7 dnů by se měla dostavit menstruace (krvácení z vysazení). Začne obvykle za 2-3 dny po užití poslední tablety přípravku Mercilon. Tablety z dalšího balení začněte užívat 8. den bez ohledu na to, zda krvácení ještě pokračuje. To znamená, že nové balení budete vždy načínat stejný den v týdnu a stejně tak krvácení z vysazení se každý měsíc dostaví přibližně ve stejných dnech.
3.2 Začátek užívání tablet z prvního balení přípravku Mercilon
- Pokud jste v minulém měsíci neužívala žádnou hormonální antikoncepci
Začněte užívat přípravek Mercilon první den cyklu, tzn. první den menstruačního krvácení. Mercilon působí ihned, není nutné používat další metodu antikoncepce.
S užíváním můžete začít i 2.-5. den Vašeho cyklu, ale v tom případě použijte po dobu prvních 7 dnů užívání tablet z tohoto prvního balení ještě další metodu antikoncepce (bariérovou metodu).
- Pokud přecházíte z jiné kombinované hormonální antikoncepce (kombinovaná perorální antikoncepční pilulka (COC), poševní kroužek nebo transdermální náplast).
Mercilon můžete začít užívat další den po užití poslední pilulky z balení léku, který jste užívala (to znamená žádné období bez tablet). Pokud Váš předchozí lék obsahoval neaktivní tablety (t.j. tablety neobsahující hormony), můžete začít užívat přípravek Mercilon následující den po užití poslední aktivní tablety (nejste-li si jistá, které tablety jsou aktivní, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka). Tablety můžete začít užívat i později, ale nikdy ne později než následující den po intervalu bez užívání Vašeho předchozího léku (nebo den následující po spotřebování poslední neaktivní tablety Vašeho předchozího léku).
V případě předchozího používání poševního kroužku nebo transdermální náplasti byste měla zahájit užívání přípravku Mercilon v den odstranění kroužku nebo náplasti. Můžete také začít nejpozději v den, kdy by mělo být provedeno další zavedení kroužku nebo aplikace náplasti.
Pokud jste užívala pilulky, náplast nebo kroužek bez přerušení a správně a pokud jste si jistá, že nejste těhotná, můžete také přestat užívat pilulky nebo odstranit kroužek nebo náplast kterýkoli den a začít ihned užívat přípravek Mercilon.
Pokud se budete řídit těmito doporučeními, není nutné používat další metodu antikoncepce.
- Pokud přecházíte z pilulky obsahující pouze gestagen (minipilulka)
Užívání minipilulek můžete ukončit kdykoliv a první tabletu přípravku Mercilon si vzít následující den ve stejnou dobu. V případě pohlavního styku během prvních 7 dnů užívání tablet však použijte navíc další metodu antikoncepce (bariérovou metodu).
- Pokud přecházíte z injekcí, implantátů nebo z nitroděložního tělíska uvolňujícího gestagen [IUD]
Mercilon začněte užívat v době, kdy máte dostat další injekci, nebo v den odstranění implantátu, či IUD. V případě pohlavního styku během prvních 7 dnů užívání tablet však použijte navíc další metodu antikoncepce (bariérovou metodu).
- Po porodu
Pokud se Vám právě narodilo dítě, lékař Vám může doporučit, abyste s užíváním přípravku Mercilon počkala až do první normální menstruace. Někdy je možné zahájit užívání dříve. Poraďte se se svým lékařem. Pokud kojíte a chcete užívat přípravek Mercilon, měla byste se rovněž nejprve poradit s lékařem.
- Po potratu nebo umělém přerušení těhotenství
Poraďte se se svým lékařem.
Edited by: WRV Consulting s.r.o.
3.3 Když si vezmete příliš mnoho tablet přípravku Mercilon (předávkování)
Nejsou známy případy vážného poškození zdraví po jednorázovém užití většího počtu tablet přípravku Mercilon. Po požití několika tablet najednou se může vyskytnout nevolnost, zvracení nebo vaginální krvácení. Pokud zjistíte, že tablety přípravku Mercilon požilo dítě, poraďte se s lékařem.
3.4 Co dělat, jestliže…
Vynechání více než jedné tablety v balení Vynechání 1 tablety v 1. týdnu Vynechání 1 tablety ve 2. týdnu Vynechání 1 tablety ve 3. týdnu
|
... máte zažívací potíže (například zvracení nebo silný průjem) Pokud zvracíte nebo máte silný průjem, nemusela se léčivá látka z tablet přípravku Mercilon dostatečně vstřebat. Pokud zvracíte dříve než 3-4 hodiny po užití Vaší tablety, je důsledek stejný jako v případě, když zapomenete tabletu užít. Postupujte proto podle pokynů pro případ vynechání tablety. Pokud máte silný průjem, poraďte se prosím se svým lékařem. ... chcete změnit den, ve kterém začíná menstruace ... se objeví neočekávané krvácení Pokud jste užila všechny tablety ve správnou dobu, nezvracela jste, ani neužívala jiné léky, je velmi nepravděpodobné, že jste těhotná. Pokračujte v užívání přípravku Mercilon jako obvykle. Pokud se menstruační krvácení nedostaví dvakrát po sobě, můžete být těhotná. Ihned vyhledejte lékaře. Další balení přípravku Mercilon nenačínejte, dokud u Vás lékař těhotenství nevyloučí. |
3.5 Když chcete ukončit užívání přípravku Mercilon
Užívání přípravku Mercilon můžete ukončit kdykoliv. Pokud nechcete otěhotnět, požádejte svého lékaře, aby Vám doporučil jinou metodu antikoncepce.
Pokud jste ukončila užívání přípravku Mercilon, protože si přejete otěhotnět, doporučuje se počkat na první přirozenou menstruaci a teprve potom se pokusit o otěhotnění. Lze tak snáze stanovit termín porodu.
4 Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i Mercilon nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud zaznamenáte jakýkoliv nežádoucí účinek, zvláště je-li závažný nebo dlouho přetrvává, nebo zjistíte změnu ve svém zdravotním stavu, o které se domníváte, že by moha být způsobena užíváním pilulky, uvědomte o tom svého lékaře.
Závažné nežádoucí účinky spojené s užíváním pilulky i doprovodné příznaky jsou popsány v bodech 2.2.3 a 2.2.4 „Pilulka a trombóza/Pilulka a rakovina“.
Časté (objevující se u více než u 1 na 100 uživatelek)
- depresivní nálada, změny nálady
- bolest hlavy
- nevolnost, bolest břicha
- bolest prsů, citlivost prsů
- zvýšení tělesné hmotnosti.
Méně časté (objevující se u více než 1 na 1 000 uživatelek, ale ne více než u 1 na 100 uživatelek)
- zadržování tekutin
- snížení sexuální žádostivosti
- migréna
- zvracení, průjem
- vyrážka, kopřivka
- zvětšení prsů.
Vzácné (objevující se u méně než 1 na 1 000 uživatelek)
- reakce z přecitlivělosti
- zvýšení sexuální žádostivosti
- nesnášenlivost kontaktních čoček
- erythema nodosum, erythema multiforme (týká se pokožky)
- sekrece z prsů, poševní výtok
- snížení tělesné hmotnosti.
Pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.
5 Jak přípravek Mercilon uchovávat
Neužívejte přípravek Mercilon po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte při teplotě 2 – 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.
Pokud u tablet zaznamenáte např. změny barvy, drolení nebo jakékoliv jiné viditelné známky poškození, tablety neužívejte.
Uchovávejte přípravek Mercilon mimo dosah a dohled dětí!
6 Další informace
6.1 Co Mercilon obsahuje
- Léčivé látky jsou: ethinylestradiolum (0,020 mg) a desogestrelum (0,150 mg)
- Pomocné látky jsou: koloidní bezvodý oxid křemičitý; monohydrát laktózy; bramborový škrob; povidon; kyselina stearová, tokoferol alfa.
6.2 Jak Mercilon vypadá a co obsahuje balení
Mercilon je dodáván v blistrech s 21 tabletami zatavených do hliníkového/laminovaného sáčku s 1, 3 nebo 6 blistry uloženými v krabičce.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Tablety jsou bílé, bikonvexní, kulaté, o průměru 6 mm. Každá tableta je označena písmeny TR nad číslicí 4 na jedné straně a nápisem Organon* na druhé straně.
6.3 Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Držitel rozhodnutí o registraci: N.V. Organon, Oss, Nizozemsko
Výrobce: N.V. Organon, Oss, Nizozemsko
6.4 Poslední revize této příbalové informace
Tato příbalová informace byla naposledy schválena v
16.6. 2010
POKUD MÁTE DALŠÍ OTÁZKY NEBO POŽADUJETE ÚPLNOU PRESKRIPČNÍ INFORMACI PRO MERCILON, PORAĎTE SE PROSÍM SE SVÝM LÉKAŘEM NEBO LÉKÁRNÍKEM.
Držitel rozhodnutí o registraci:
N.V.Organon
Ke stažení:
Mercilon
Datum poslední kontroly a aktualizace informací na této stránce: 30.1.2016